تبلیغات
رپ اورجینال رو با ما دنبال کنید - نقد آهنگ نفرت از سروش هیچکس
سه شنبه 27 مهر 1389  11:16 ب.ظ
توسط: پاسدار

به نام خدای ایران زمین اهورا مزدای پاک

نقد و بررسی آهنگ نفرت (تدوین 2) از سروش هیچکس

همونطور که دیدید پدر رپ فارس بعد از چندین ماه یه آهنگ با عنوان نفرت داد که رمیکسی از آهنگ ریویل و عرفان بود .
با یه نقد مختصر این آهنگ کارو شروع میکنیم
برای خواندن نقد اهنگ به ادامه ی مطلب برید...
http://www.irupload.ir/images/ammbhawv4ufbpfq4c1f.jpgبیو گرافی مختصر از سروش لشگری (هیچکس)

سروش لشگری - هیچکس

متولد: 17 اردیبهشت 1364
دانشجوی رشته مترجمی

سروش لشگری یا همون پدر رپ فارس 9 ساله که شروع به کار کردن در ضمینه موسیقی رپ کرده است . و خودش رو بنیان گذار رپ فارسی در کشور ایران میدونه . سروش هیچکس با آلبوم جنگل آسفالت خودش رو به موسیقی رپ معرفی کرد و بعد از اون گروهی رو به نام صامت رو راه اندازی کرد و ... هم اکنون سروش هیچکس برای ادامه ی کار خود به مالزی سفر کرده و در اونجا به سر میبره .


مقدمه
آهنگی که امشب پخش شد به نام نفرت آهنگی بسیار جالب و در عین حال پر مفهوم و معنی بود که شنوندرو به فکر وادار میکنه . در این آهنگ که رمیکسی از آهنگ عرفان و ریویل (مهرک) بود و آهنگسازی امیر a plus هیچکس به نوعی خودش رو دوست و یا پشتیبان پایدار ریکورد معرفی کرده . که همه ی شایعه هایی که میگفتند هیچکس با عرفان مشکل داره و تا حدودی از بین میبره . سروش هیچکس با بازگشت طوفانی خود ثابت کرد که هنوز همون سروش سابق هست که آهنگاش تهران رو به لرزه درمیاورد .

تحلیل موضوع آهنگ
موضوع آهنگ که شاید هر شنونده ای اول به اون پی ببره موضوعی نسبتا فان و کلکل بود . در این آهنگ میشه گفت سروش به بعضی از رپر ها (رپ کن ها) به صورت غیر مستقیم و تمسخر آمیز تیکه میندازه که شاید از بین اونها میشه به رپلرزه و سروش سیدی یا شاید به زدبازی باشه . پدر رپ فارس که اخیرا بیشتر آهنگهایی با موضوع های اجتماعی و سیاسی ولی در عین حال پر مفهوم بوده این بار رو به آهنگ فان و پر تیکه میاره که در سبک خودش جالبه . موضوع این آهنگ و تقریبا میشه با آهنگ واقعی تر از مستند یا منم همینطور یا چرا ازم بدت میاد که به با اشخاصی تیکه میندازه مقایسه کرد ولی در این آهنگ از تیکه های نیشدار تری استفاده کرده .

بررسی آهنگ
این آهنگ که از 3 دقیقه و حدودا 7 ثانیه تشکیل شده است که شامل 3 کوروس و 2 ورس و یک اینترو و یک اوترو بود.

اینترو
ببین پسر جان این یک رمیکسه . این یه رمیکسه . البته خارجیا میگن رمیکسه . بذار ببینم من چی بگم . من میگم تدوین 2 . کار بدی هم هست. ولی هر از چند گاهی آدم یه کار بد باید بده بیرون که انتظار شنونده ها بیاد پایین . میدونی چی میگم وگرنه نه مضمون خاصی داره نه چیزی ... توشم همش الکی ها ها ها ... میخندم .

بررسی اینترو
سروش در اینتروی آهنگ میگه که اسم رمیکس خارجی هست و آدم باید اصالت خودش رو حفظ کنه یعنی ایرانی و فارسی بودن که به جای کلمه ی رمیکس کلمه ی تدوین رو انتخاب کرده که تو همه ی آهنگاش هم به این نکته اشاره داره (مثال : در آهنگ واقعی تر از مستند : اول فارسیتو خوب کن بعد این آهنگ و گوش بده و ...). و شاید داره شکست نفسی میکنه یا میخواد به بقیه ی رپر هایی که اخیرا خودشونو گرفتند یاد بده که رپ کن باید خاکی باشه .

کوروس
هو هو هاها هو هو هاها میخندم
هو هو هاها هو هو هاها میخندم ....

بررسی کوروس آهنگ
همونطور که میبینید کوروس، تکست یا مفهوم خاصی نداره و تنها مفهومی که میشه ازش فهمید اینه که آدم فقط به بعضی چیزها و مشکلات و غیره باید بخندد . و نکته ی دوم میشه اشاره کرد که سروش داره یه عده ای رو مسخره میکنه و بهشون میخنده .

تکست ورس 1
از دیشب چریده رو کاغذ خودکار / منم از صبح کردم نشخوار

شعر رو تا ببینم اگه خوشمزست واست بذارم تو بشقاب

پس دهنیه از اونجایی هم که مریضم من

سریع بغل کن مستراح رو / قفل کن درا رو چون می‌زنی تگری حتماً

ببین انقدر عجیب و غریبم من

مردم چشماشونو همچین می‌مالن و نگاه می‌کنن که انگار تو سفینم من

عربا هم می‌دونن بزرگم تو رپ

همینم هست صدام نمی‌کنن هیچکس / بهم می‌گن به عربی اکبر

اگر بخوام به مخم فشار بیاد / زیر فشار کمه کم شاهنامه می‌زلد

اونم دوقلو / سنگین و توپولو

یه نیگا بندا ببین آب وصله؟ / اگه وصله به مخت راحت فشار بیار

دسمال اون بغله، سیفونم بکشی که دیگه حله / درد نکنه دستت

از اون الکیام یا خودمم؟ داری شک بِم؟ / پیرنمو بزنی بالا می‌بینی اصله


بررسی ورس 1
نکته ی اول که از بِیت های اول ورس میشه متوجه شد که هیچکس داره میگه که از من تقلید نکنید و هر کسی باید خودش باشه . نکته ی دوم در اوایل ورس میگه که من رو آهنگ خیلی کار میکنم که یه کار قوی رو به شنوده تقدیم کنم که آهنگ ضعیفی نباشه . نکته ی بعدی شاید بشه به تیکه ای که به رپلرزه و آهنگ چالیم 2 انداخته اشاره کرد (قفل کن درا رو چون می‌زنی تگری حتماً ). همونطور که میبینید سروش لشگری با تکستی کاملا تمسخر آمیز این ورس و خونده . مضمون بعدی این بار باز هم شاید متلک هایی به رپلرزه و موژان و زدبازی باشه . نکته ی آخر هم که به وضوح دیده میشه این هست که در بیت (( از اون الکیام یا خودمم؟ داری شک بِم؟ / پیرنمو بزنی بالا می‌بینی اصله )) به سروش هیچکس قلابی (سروش سیدی) اشاره داره که لقب و استایل هیچکس رو دزدیده و میگه که من خودم هیچکس اصلی هستم و اگه پیرهنم رو بزنید بالا خالکوبی 021 روش هست و این نشانه ی شناخت منه . در کل این ورس مضمونی فان و دیس داشت .

بررسی استایل و اجرای ورس 1
استایلی که هیچکس در این ورس به خودش گرفته بود استیلی تمسخر آمیز و فان بود که از هیچکس کمتر دیده بودیم . و با این کار نشان داد که در هر ضمینه ای از رپ تبهر و مهارت داره . استایل تکست استایلی خاص بود و شعری بی کلیشه و نو بود . یعنی قافیه ها به درستی در شعر جای خاصی نداشت که به زیبایی کار افزوده است و در بعضی از قسمت ها کلمات و مصراع ها تیکه تیکه اجرا شده . کار دیگری که سروش در بهتر فهمیده شدن مطالب کرده بک وکال کار و تاکید بر روی بعضی کلمات و قافیه هاست . ( * بک وکال : صدا ها و کلمات که در شعر اصلی نیست و فقط در ضمینه و پشت آهنگ گفته میشه و کمی پایین تر از صدای اصلی خواننده هست .* )

تکست ورس 2

من بازم بی کلید خونه و ماشینت پیشتم

به راحتی بدون شیکستن در و شیشه بیخ ریشتم

صدام میاد تصویر نی؟ / اینم میشه حل

کافیِ الف و ب رو مثل بابا بچینی و پشت رپ فارسی بنویسی و من رو ببینی

واسه قهوه‌ی تلخ هزینه کردم / ولی لازم نبود اصلاً

چون همین رپ‌‌کن‌های مسخره بسن / که ها ها ها ها بگیره خندم

ما نمی‌خونیم، هر چی میکروفن دیدیم خوردیم با هسته / رپ‌کنا رو هم یا کره کردیم یا مزه

یه میکسرم قورت بدم میشه یه استودیوی خسته / آدرسشم می‌نویسین؟ شیکم بنده

دشمنا مثل ۹ کله گندن / بدم نشون بت؟

ما تیزیم مثل تقسیم می‌کنیمشون ۱ / ماتیزیم ولی موتور بوگاتی روشه


بررسی ورس 2

در اوایل ورس میشه فهمید که هیچکس یکم داره از خودش تعریف میکنه و میگه که از این به بعد فقط صوتی نیستیم و کلیپ هایی هم در راه است . نکته ی بزرگ دوم این هست که هیچکس به پدر رپ فارس بودن خودش اشاره داره و میگه که من همیشه پشت رپ فارسی هستم مثله پدر !!!! (کافیِ الف و ب رو مثل بابا بچینی و پشت رپ فارسی بنویسی و من رو ببینی) .
مفهوم بعدی که باز هم واضح هست سروش میگه ((واسه قهوه‌ی تلخ هزینه کردم / چون همین رپ‌‌کن‌های مسخره بسن / که ها ها ها ها بگیره خندم )) که این بار خالطور ها و کسایی که رپ رو به شیش و هشت و این ها کشیده اند مورد انتقاد قرار داره . که منظورش این هست که کلیپ و آهنگ و کنسرت هایی که این ها اجرا میکنند حتی خنده دار تر از فیلم های کمدی (مثلا قهوه تلخ که سروش خریدتش !!! Very Happy ) است.
و در آخر هم کمی از قوی بودن و پر تجربه بودن خودش تعریف میکنه و میگه مثله 9 کله گنده ایم تو رپ (شایدم منظورش این بوده 9 ساله دارم کار میکنم Rolling Eyes )

بررسی استایل ورس 2

این ورس هم مثله ورس پیش استیلی فان داشت با این تفاوت که سروش اول ورس رو با حالتی خسته و آهسته تر اجرا میکنه که این هم از هوش و ذکاوت سروش هست که منظورش رو بهتر برسونه . و در قسمت دوم این ورس حالت رو عوض میکنه و با استایلی تند تر تا آخر ورس ادامه میده . و تقریبا استایلشو شبیه عرفان تو همین آهنگ نفرت میکنه . در این ورس هم مثله ورس 1 از بک و وکال و تیکه هایی استفاده میشه.

اوترو
عظیم علی من اعتبار ندارم . اینو شنیدی یه زنگ بزن ممدی پور بزن بهش بگو یه زنگی به من بزنه کار مهمی باهاش دارم . دمت گرم . جای همتون الله وکیلی خیلی خالیه .اجرا مجرا داره شروع میشه . خیلی حیفه نیستینا... تور انجام وظیفه تو راه است ....

بررسی اوترو
در اوترو باز هم سروش کمی شوخی میکند... ودر آخر هم میگه که کنسرت ها و آهنگ و ها در راه هستند . و بقیه ی اعضای صامت هم قرار هست که به اون بپیوندند.


بررسی و نقد فنی و موزیک آهنگ
همونطور که میدونید آهنگ رمیکس بوده و آهنگسازی و تنظیم اون بر عهده ی آهنگساز عرفان (پایدار) امیر a plus بوده . در موزیک این کار یکه ملودی ساده در زیر آهنگ به کار رفته است و آکورد و ریتم اصلی تا پایان حفظ شده و در شروع ورس ها و کوروس ها سمپل هایی اضافه میشه . در این موزیک که به نظر میرسه با چند برنامه ی مختلف از جمله کیو بیس آهنگسازی شده از سمپل هایی از سازهای مختلف از جمله پیانو ودرام استفاده شده . تنظیم و میکس و مستر کار که واقعا حرف نداره و نمیشه مشکلی ازش گرفت . فقط نکته ای که میشه گفت این هست که صدای خواننده کمی بالاتر از صدای موزیک هست که این هم میتونه دو دلیل داشته باشه . یک اینکه کار رمیکس هست و دوم اینکه سروش میخواسته مفهوم وتکست آهنگ رو بیشتر بفهمونه . صدای سروش هم که توضیحی نمیخواد و همه آشنا هستند . صدایی که خش خاصی داره و تو رپ معروفه که همه ی سبک ها روش خوب تا این آخری هم که فان بود.


امتیازها به آهنگ :

نمره به تکست و مفهوم کلی آهنگ :
ورس 1 : 20 از 20
ورس 2 : 18 از 20
کوروس : 15 از 20

نمره به استایل و نحوه اجرا :
ورس1 : 19 از 20
ورس2 : 19 از 20
کوروس : 17 از 20

نمره به آهنگسازی و میکس و مستر :
آهنگسازی : 18 از 20
میکس و مستر : 20 از 20

نمره به کل آهنگ : 19 از 20

اعلام:

اینم پست عرفان در مورد ریمیکس نفرت که جریانو میفهمین منبع بلاگ عرفان

سلام بچه ها،

امروز صبح از خواب پا شدم دیدم یه سری سوال برایه همه پیش اومده راجب ریمکس نفرت که هیچکس خونده از من و
رویل که از آلبوم همیشگی‌ هست و امروز پخش شد. چند ساله با هم تماس داریم و هیچ مشکلی‌ بین ما نبوده هیچوقت، این تخیلاته یه سری از مخاتباس که دوست دارن رپرا بیفتن به جون هم. به هر بیت رو برایه ریمکس گرفت و خودم دادم بیتو ، پس نه دیسی در کاره و نه مشکلی‌. اتفاقا رپه فارسی فعلا متحدتر از همیشس، حدهّ عقل من رابطم با همه صافه چون روشنه که کی‌ داره زندگیشو میذاره پایه این کار و وقته بچه بازیو کل کل نداریم، برا همینم جواب دشمنا رو کلی‌ میدیم تو آهنگا. توی همین چند هفته با یاس و بهرام هم تماس داشتم و همه خوبن. پایدار

____________________________________________________________________________________________

تیم نقد و بررسی این آهنگ :
(تشکیلات سیاه)
حسین تارادا
علی اراتو
علی ایراف
پوریا ماینکس


با تشکر از جواد جان  • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 آبان 1389
نظرات()   
   
viagra blindness
شنبه 18 خرداد 1398 02:22 ب.ظ

Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant post.
кредит на карту онлайн без отказа
شنبه 22 اردیبهشت 1397 10:13 ق.ظ
займ в долг на карту
кредит в украине онлайн
кредит онлайн на карточку украина
кредит онлайн сразу на карту
займ онлайн на банковскую карту
без отказа украина
взяти кредит онлайн на карту
кредит онлайн на карту без отказа мгновенно
livejasmin coin hack
جمعه 4 اسفند 1396 06:23 ق.ظ
مقاله خوب من هم از بسیاری از این مسائل به خوبی می گذرم..
imvu cheats
دوشنبه 13 آذر 1396 06:50 ب.ظ
سلام فقط می خواستم به شما سرعتی سریع بدهم و چند تا از شما را بشناسم
تصاویر به درستی بارگیری نمی شوند. من نیستم
مطمئنا چرا، اما من فکر می کنم یک موضوع مرتبط است. من آن را در دو مرورگر مختلف آزمایش کرده ام و هر دو آن را نشان می دهند
همان نتیجه
medicare supplemental insurance plans
جمعه 3 آذر 1396 05:37 ب.ظ
چه اتفاقی می افتد، هر بار که من به بررسی پست های وبلاگ می رسیدم
اینجا در ساعات اولیه صبح روز
به این دلیل که من لذت می برم برای کسب دانش بیشتر و بیشتر.
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:53 ب.ظ
آیا تا به حال درباره اضافه کردن کمی بیشتر از مقالات خود فکر کرده اید؟
منظور من اینست، چیزی که شما میگویید مهم و همه چیز است. با این حال فکر می کنم اگر شما برخی از گرافیک عالی را اضافه کردید
یا فیلم ها برای ارسال پست های بیشتر، "پاپ"! محتوای شما بسیار عالی است اما
با تصاویر و کلیپ ها، این وب سایت قطعا می تواند باشد
یکی از بهترین ها در زمینه آن است. وبلاگ فوق العاده!
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 06:56 ق.ظ
آیا تا به حال در مورد اضافه کردن کمی توجه کرده اید؟
بیش از فقط مقالات شما؟ منظورم اینه که شما
می گویند ارزشمند و همه چیز است. اما فکر کن
اگر شما برخی از تصاویری عالی و یا کلیپ های ویدئویی را به آن اضافه کنید
پست های شما بیشتر، "پاپ"! محتوای شما عالی است، اما با تصاویر و فیلم ها، این وب سایت می تواند باشد
بدون شک یکی از بزرگترین در زمینه آن است. وبلاگ بسیار خوب!
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 05:52 ق.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. به معنای واقعی کلمه، به نظر می رسد
شما بر روی ویدیو تکیه کردید تا نقطه نظرتان باشد. شما آشکارا
می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، چرا فقط هوش خود را از بین می برید
ارسال فیلم ها به سایت شما زمانی که شما می توانید به ما چیزی آموزنده است
خواندن؟
cheap phone psychic reading
دوشنبه 8 آبان 1396 05:06 ق.ظ
این ها واقعا در مورد وبلاگ نویسی اندیشیده اند.
شما در اینجا برخی از عوامل دلسرد کننده را لمس کرده اید. هرکسی
راه را حفظ کن.
real psychic readings
یکشنبه 16 مهر 1396 08:02 ب.ظ
من توانستم اطلاعات خوبی از مطالب شما پیدا کنم.
std testing centers
یکشنبه 4 تیر 1396 09:12 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا واقعا
نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف
شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای
بسیار در حالی که کوتاه. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و یک ممکن است را سادگی به پر کسانی که معافیت.

در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود مجذوب.
Gladys
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:00 ق.ظ
I read this article completely concerning the difference of latest and preceding technologies, it's amazing article.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:39 ق.ظ
Amazing! Its actually awesome piece of writing, I have got much clear idea regarding from this piece of writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر