تبلیغات
رپ اورجینال رو با ما دنبال کنید - آهنگ جدید محمد بیباک+نقد اهنگ
چهارشنبه 7 مهر 1389  04:20 ب.ظ
توسط: پاسدار

بعد از 7 8 ماه که از خبر وجود موزیکی به نام " وقتی همه خوابیم " گذشت ، بالاخره محمد بی باک این موزیک رو پخش کرد .
موزیکی که با بقیه شعرهایی که محمد اجرا کرده بود در گذشته تفاوت زیادی داشت و رنگ و بوی تازه ای داشت و خیلی از اتهاماتی که به محمد وارد می شد مبنی بر اینکه خیلی دوگانگی در شعرهاش داره و خیلی تو لفافه سخن میگه رو رد کرد(بقیه ی ادامه ی مطلب)
http://www.irfreeup.com/images/4o77jjfgvcflr032oah6.jpg


وقتی همه خوابیم
به نام خدا

بعد از 7 8 ماه که از خبر وجود موزیکی به نام " وقتی همه خوابیم " گذشت ، بالاخره محمد بی باک این موزیک رو پخش کرد .
موزیکی که با بقیه شعرهایی که محمد اجرا کرده بود در گذشته تفاوت زیادی داشت و رنگ و بوی تازه ای داشت و خیلی از اتهاماتی که به محمد وارد می شد مبنی بر اینکه خیلی دوگانگی در شعرهاش داره و خیلی تو لفافه سخن میگه رو رد کرد.

موزیک با تیک تیک ساعتی شروع می شه که می خواد این منظور رو برسونه که زمان در حال گذره ، و با همین گذر زمان هستت که خیلی از اتفاقات ناگوار داره سرمون میاد. موزیک وقتی همه خوابیم ، یه موزیک تلفیقی از ریتم و استایل هیپ هاپ و موسیقی باستانی ایران هست با همراهی پروین یکی از خوانندگان قدیمی ایران که الآن در خارج از ایرانه و از اونجایی که خوانندگان سبک سنتی کمی سخت گیر هستند نسبت به اقسام دیگر موسیقی حتی موسیقی پاپ ، این خواننده حاضر شد ، صداش با کلام محمد بی باک با این سبک همراه شه.

در 40 50 ثانیه اول برخلاف موزیک های رپ که خیلی زود خواننده شروع به خوندن می کنه ، سعی شده که فضاسازی انجام بگیره و بعد از چه چه زدن پروین با آواز دشتی ، در یک آن، کار فضای توهمی پیدا می کنه و ریتم مارش گوش رو آماده می کنه که منتظر کلام سخت و تندی خواهیم بود.
ریتم مارش همیشه ما رو یاد جنگ می اندازه ، و در این آهنگ ، آهنگساز سعی کرده در جاهای مناسب از اون در پس زمینه کار استفاده کنه.

تنظیم این کار با بقیه آهنگ های رپ یک تفاوت عمده داره و اون این هست که برخلاف بیت های رپ که به صورت لوپ هستند ونوت های یک ساز مثلا پیانو تکرار میشه ، زیر سازیهای این کار داستان وار و بدن تکرار نواخته می شن و با هر جمله فضای توهمی ، غمگین یا انقلابی درخور اون جمله رو همراه میارن
شعر و نقاط مهم ورس 1 :

" تو این بحران و مشکلات سر زدت " اولین جمله رو با صحبت با ایران شروع می کنه ، ایران رو به عنوان یک فرد زنده در نظر میگیره و می پرسه که با این همه مشکلات باز هم روحیه رقابت طلبی داری و باز هم می خواهی مثل همیشه سرتر و برتر از همه باشی.

در بیت بعد بدون هیچ واهمه ( برخلاف اتهامات وارده که واضح طرفشو اعلام نمی کنه و با توجه به سکوت رپرهای معروف دیگرمون نسبت به اتفاقات سال گذشته تا همین امروز ) صراحتا سوال خودش رو مطرح می کنه خطاب به مسوولین .
با وجود تحریم ، قطعنامه از هرطرف
اعتراض داخلی رو چطور کنیم برطرف ؟
و پوزخند معروف خودش رو به نشانه اینکه مطمئنا جوابی برای این سوال نیست به زبون میاره.

سریعا راهشو با شنونده مشخص می کنه و می گه میدونی میتونی بمونی با افکار پست ، یا که با من باشی همراه با من در خوندن کلماتم همراهیم کنی. در ادامه راجع به مسئله ای صحبت می کنه که تا از ایران خارج نشیم ، شاید درکش نکنیم ، صحبتهایی که در پس زمینه موزیک همراه با صدای 3تاری غمگین به گوش می رسه ، مسئله ای که در آهنگ می نویسم و گله هم حتی بهش اشاره کرده بود. اون هم این مطلب هست که وقتی خارج از ایرانی چه برای اقامت و چه حتی به عنوان یک توریست ، مادامی که می فهمند متولد ایرانی و ایرانی هستی ، مبتنی بر تبلیغات ضدی که در رسانه های غربی نسبت به ایران هست ، طوری نگات می کنن که در یک قوم بدوی و ابتدایی و تروریست زندگی می کردی و وقتی از نگاهشون این رو متوجه میشی ،کاری که خیلی از ایرانیهای مقیم ایران انجام میدن ، سریعا شروع می کنی ازشون می پرسی اصلا راجع به ایران چی میدونید ؟ راجع به تاریخشو امپراطوری پارس و عظمتش و کوروش کبیر و کتیبه حقوق بشر و ... چی می دونید !
در همین هنگام پرسش سوالها رو توسط شما متوقف می کنه و از همه می پرسه ، چرا تاریخ رو الکی می کنی تو بوق ؟ با یک مشت شعار میهن پرستی و دروغ ؟
اون هم درست زمانی که می بینی کشورهایی مثل مالزی ، هنگ کنگ و حتی همین امارات و شهر دبی که تا 20 سال پیش طبق مستندات و عکس هایی که ازش هست بیابان و شنزار بوده و هیچ تاریخی نداره ، با ارتباط بین المللی و مدیریت صحیح الآن مردمی چه بسا با فرهنگ تر ، مدرنیته تر ، جهانی تر و به روز تر از ایران رو داره.
و افسوس برای نسل فردا ، بچه هایی که تازه دارن به دنیا میان و وقتی تو کتاب تاریخ مدرسه می خونن روزی بیش از 150 کشور و ایالت تحت سلطه ایران بوده و از شرق تا غرب گستره امپراطوری ایران بوده و امروز حتی کشوری مثل لبنان که از همه لحاظ توسط ایران ساپورت میشه در شورای امنیت میاد و رای مثبت به تحریم علیه ایران میده و به عنوان ایرانی در هیچ کشوری جات نیست و اشاره می کنه به ایرانیهایی که 10 12 سال پیش تمام فکر و ذکرشون این بود که برن ژاپن و به وسیله هر کاری حتی با انجام پایین ترین سطح کارها ، درآمدی به دست بیارن و امروز ، افغانستانی که به خرابی شهره خاص و عام بود ه ، در حال دگرگونی اقتصادی شده که حتی ارزش پولش چند ده برابر واحد پول ایران شده که محمد با لحنی تند ورس1 رو تموم می کنه که اگر همینطوری پیش بریم ، شاید انقدر بی ارزش شیم که داستانی که در ژاپن اتفاق می افتاد ، فردا روزی در افغانستان سرمون بیاد و برای پیدا کردن کار مجبور شیم به افغانستان سفر کنیم.


ای شاه درویشت منم...

شاه ؟ آری ، شاه. منظور محمد از شاه در اینجا پادشاه بزرگ کوروش کبیر هست و انگاری در حال درد و دل با کوروش هست که ای شاه درویش و دل ریش و مجنونت منم. کاش بودی و .......

شعر و نقاط مهم ورس 2 :

ورس 2 با هوشیارانه با صدای بلند شدن هواپیما شروع می شه و اتفاقی رو در ذهن تدایی می کنه که هر روز داریم باهاش مواجه می شیم و ماه و سالی نیست که از دوستان نزدیک ، عزیزانمون یا بچه های فامیلمون کسی ایران رو ترک نکنه و به اروپا ، استرالیا یا کانادا کوچ نکنن به امید فردایی بهتر.
باز هم با سوال شروع می کنه محمد ، چرا صف صفارتها شلوغه تا دیروقت ؟ جامعمون دچار یک بلوغ دیر رس.

جالا چرا بلوغ دیر رس ؟ بلوغ به معنی هوشیاری به کار رفته اینجا و بلوغ دیر رس یعنی بعد از مدتها موجی از آگاهی در ایران شروع شد که فردایی که همیشه منتظرش بودیم که ایران بهشت میشه ، هیچ وقت نمیاد و خیلی از خانواده ها تصمیم گرفتن که از ایران عظیمت کنن به سمت کشوری که شرایط زندگیبهتری از ایران رو داشته باشه.

این بیت از موزیک می نویسم هم دال بر صحت صحبت های من " جوونی که داره از ایران میره بی کار
از چی ناراضیه ؟ آینده تیره و تار"

سریعا محمد دلیل شلوغی صفارتها و صف اقدام برای اقامت رو توضیح میده و میگه دیر فهمیدن که آیندشون تضمین نیست ، به قول پدربزرگ خودکرده را تدبیر نیست.
به جا از ضرب المثلی صحبت می کنه که اینجا بیشتر بازش نمی کنم و معنی اش واضحه .


چرا بردم دست به قلم ؟ وقتی تنم سالمه دنبال دردسرم ؟

اینجا می خواد این رو برسونه که با اینکه می دونم عاقبت کارم چیه ، ولی می خونم و می نویسم و اشاره ای به هزارمین سال پایان شاهنامه می کنه و در ادامه می گه احتمالش هست که کسی توجهی به این قضیه نداشته باشه ، چون اونقدر دل مشغولی داریم از کرایه خونه تا سهمیه بندی بنزین و برداشتن یارانه ها که دیگه کسی توجهی به این مسائل نمی کنه.

مشغول بودی حقتو بگیری با خون پس // آرامش واسه ما کلمه ای ناخوندس

منظورش اتفاقات گذشته است که در یک سال اخیر در ایران افتاده که به خاطر شرایط سایت بیشتر بازش نمی کنم ، ول واضخه.

از مغول غارت و وحشی گری ، از روباه پیر انگلیس و سیاست های کثیفش رسوایی ، از عثمانی حملات و تعرض به خاک و مهم تر از همه که با کمی فکر معنای اصلیش رو متوجه می شیم ، آخر از همه اینها ، از عرب ها در طول تاریخ عقب ماندگی ، به ما رسیده.

ایران رو در ادامه بعد از تحریم ها و تنها و گوشه گیر توصیف می کنه درست مثل سالمندایی که تو کهریزک نگهداری میشن ، ایران رو تنها مثل یک جزیره وسط آب می بینه.

در آخر ورس2 ، من دلسوز این خاکم و نه قصد جنگ و ستیز دارم ، نه اتقلاب و .....
فقط و فقط به عنوان فردی کوچک از جامعه 70 80 میلیونی ایران که شاید یادشون رفته خیلی از مسائل رو و به خیلی از کمبودها عادت کردند ، اشاره می کنه که دل سوز این خاکه.
و نه از جایی پولی میگیره که اعتراض کنه و نه دلیلی می بینه که مثل خیلی ها که سکوت کردند ساکت باشه و بترسه.
در آخر
وگرنه تا الآن رفتن سرآمدم می شد ، اگر دلم و قلبم واسه این خاک نمی تپید ، خیلی پیش از اینها ایران رو ترک کرده بودم. ( خواهشا مسائل گذشته رو وسط نکشید که قرار بوده بره ، نمی دونم ال شده بل شده )

موزیک در یک آن فضایی به خود میگیره که کمتر کسی جذب ریتمش و فضاش نمی شه و محمد با استایلی که می تونه روح امید و تلاش رو برای فردایی بهتر در شنونده بدمه شروع می کنه :

پاشو . به خودت بگو دست خوش // وقتی اولین یگانه پرست بوده زرتشت

پس ، با تلاش امروزه و آمیزه هوش
فردا مال ماست ، گذشته ها هم بهتره که فقط آویزه گوشمون باشه و ازش درس بگیریم و امید داشته باشم که یه روزی دوباره فارس بودنمون و ایرانی بودنمون رو نشون بدیم و از گذشتمون ایده و الگو بگیریم و احتیاجی هم نیست که از کشورهای غربی الگوبرداری کنیم.

و مهم ترین قسمت داستان ، ایرانیها پای حرفهام فقط کافیه بشینن ، با آوردن اسم ایرانی ناخودآگاه حس ناسیونالیستی و میهن پرستی رو در خون شنونده به جوش میاره و سریعا سوال اصلی و آخری رو از شنونده می پرسه :

چرا عقب تر از عرب هایی هستیم که تو بیابون ها دنبال سوسمار و ملخ می کردن تا بهترین غذاشون رو بخورن ، و مشتی خاک و جای پای اشتر و زنده به گور کردن دختر ها رو روی دوش تاریخشون می کشن و امروز خلیج فارس و گازش و جزایرش رو دزدیدن و آغاز حمله به ایران بودجه چند میلیارد دلاری عربستانی که هیچوقت چشم دیدن ایرانیها رو نداشته ، عرب هایی که از 3 نفری که دستور زبانشون رو نوشتن ، 2 نفر ایرانی بودند ، همون عربهایی که با شمشیر خیلی ها رو به اسلام وا داشتند در صورتی که ایرانیها چند صد سال قبل که عربها بفهمند آبی و وضویی و حمامی وجود داره و هنگامی که عربها سنگ و بت می پرستیدند ، افتخار می کنیم که تنها قوم تاریخ هستیم که از ابتدای تاریخ خدای یکتا و اهورا مزدا رو می پرستیدیم و عربهایی که وقتی به ایران حمله کردند ، یکی از فرماندهانشون در جنوب ایران ( مراجعه شود به کتب تاریخی ) یک چوب حدود یک متری در دست گرفت و دستور داد هر ایرانی که قدش از این چوب بلندتره رو یا از بالا ( یعنی گردن ) یا از پایین ( یعنی از زانو به پایین ) با شمشیر بزنید که همقد این چوب شن ، و به تازگی روباتی سخنگو اساختند و با کمال پررویی اسمش رو ابن سینا دانشمند و فیلسوف گرانقدر ایرانی گذاشتنند رو بدون اینکه اسمی از ایرانی بودنش بیارن ، خبرش رو به تمام دنیا مخابره کردند و ما هر ساله و هر روزه سنگ همین مردم رو به انواع و اقسام مختلف به سینه می زنیم ...


ایرانیها پای حرف هام فقط کافیه بشینن // چرا عقب تر از عرب های بادیه نشینن ؟؟؟

تنظیم موزیک در نوع خودش نمره خوبی میاره ، وقتی که متوجه باشیم در حالی که که سازهای ایرانی که معمولا حال و هوای لطیف دارند ، تنظیم کننده مجبوره موسیقی بسازه که جدی تر ، انقلابی تر که کمی چاشنی خشونت هم مجبوره بهش اضافه کنه.
سازها بالاتفاق تقریبا در جای مناسبی نواخته شدند ، مخصوصا ساز عود در آخر موزیک ، که عود یاد آور صحراهای مصر و عربستان هم هست.

موزیک مثل یک فیلم کوتاه فراز و نشیب داره ، گاهی آروم میشه ، لطیف میشه ، گاهی تند و خشن میشه و گاهی حس میهن پرستی رو تحریک می کنه.

از لحاظ تفکیک بودن صداها و میکس ،( مخصوصا اگر در هدفون گوش داده شه ) میکس بدی نداره کار و از لحاظ مستر یا همون لول صدایی ، وقتی با موزیک های دیگه رپ ، مخصوصا موزیک هایی در همین سبک و سیاق مقایسه میشه از لول صدایی تقریبا بالاتری برخورداره.

از نظر بنده حقیر ، شعر ور انتهای ورس 1 می تونست بهتر باشه اما شاید کمبود زمان و ترس از طولانی شدن موزیک ، مجبور کرده خواننده رو که حرفهاش رو خلاصه تر بزنه.
زمان و تایم موزیک هم با اینکه به نظر زیاد میاد اما نزدیک 4 دقیقه است که زمان معمول و مناسبیه.

در آخـر :
بی باک سعی کرده که موزیکی رو روانه کنه به سمت مخاطب که یادآور حال و اوضاع فعلی ایران و بازگو کننده افکار مردم ایران باشه. به صورت جزیی ایران رو شرح داده و موزیک رو هم با سوالی کلیدی و تکوندهنده تموم کرده. این موزیک حرف ها برای گفتن داشته ، امیدوارم تونسته باشم که بخشی از اون رو بازگو کنم و امیدوارم دوستان بــا نظــرهـای بـی مــورد و طـرفــداری یک جــانـبـه از رپــرهــای مورد علاقتــون سعــی نکنــیــد ارزش کاری محمـد بــی بــاک ، کسـی کـه داره در ایــن شـرایــطــی کـه هـر کــسـی جـرات زدن ایـــن حـرف هـا رو نـداره ، میـاد و حـرف دل خـیـلـی از ایـرانـیـهـا رو می زنـه رو زیـر سـوال بـبـرید... بــا آرزوی تـوفـیـق روزافــزون.... یـا حــق...
  • آخرین ویرایش:شنبه 15 آبان 1389
نظرات()   
   
Thalia
سه شنبه 1 آبان 1397 12:01 ق.ظ
Great actors proceed the learning process.
Jayden
جمعه 13 مهر 1397 08:12 ب.ظ
That is what Methodology Actors call 'sense reminiscence'.
feet issues
شنبه 18 شهریور 1396 07:04 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this website, for the reason that i wish for enjoyment, for the reason that this this site conations genuinely good funny information too.
altheahartis.wordpress.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 03:27 ب.ظ
Hi there, its nice article on the topic of media print, we all understand media
is a enormous source of data.
Maricela
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:23 ب.ظ
It's enormous that you are getting thoughts from this post as well as from our discussion made at this time.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:45 ق.ظ
For hottest news you have to pay a quick visit web and on internet I found this web page as a best web page for newest updates.
دوشنبه 15 فروردین 1390 09:44 ق.ظ
من بچه سمنانم خیلی باحالی بخدا توزندگیت انشالله موفق باشی دوست دارم 1000تا.
انسیه
دوشنبه 15 فروردین 1390 09:42 ق.ظ
خیلی خیلی دوست دارم جدی عاشقتم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر